חמד של נוער: סמינר עמיתים ראשון בזום בארצי של בתי הספר היסודיים בחמ’ד אשדוד

אם חשבתם שהגבלות נגיף הקורונה יעצרו את חני כהן מנחת שפי של חמ'ד במשרד החינוך ואת בריזיט דוקהן ממהות-הרשות העירונית לחוסן ולביטחון קהילתי באשדוד,לקיים את סמניר העמיתים בעיר שהיה מתוכנן לפני הקורונה? אז תחשבו שנית.

בשבוע שעבר התקיים לראשונה הדרכת מניעה בנושא עישון, סדנא "לפזר את מסך העשן" בזום. סמינר עמיתים ראשון בזום בארץ.

תקופת הקורונה גרמה לרבים לחשוב מחוץ לקופסא, להמציא עצמם מחדש. גם במהות אשדוד יחד עם חמד, החליטו לקיים סמינר עמיתים ראשון מסוגו דרך הזום. הסימנר עסק בנושא נזקי העישון וההתמכרות אליו.

התלמידים שהתאספו מול מסכי המחשב, הגיעו מ-6 בתי ספר יסודיים בעיר: חזון יעקב, אורות, אריאל, שחר, מעלות ויד שבתאי, כולם מהחינוך הממלכתי דתי בעיר.

הסמינר נקבע על פי לו"ז מפורט, כמו רוב הסמינרים רק שהפעם הוא התקיים בזום, שלכיתה ובית ספר נמצאים במקום שלהם, ומקבלים את התכנים דרך מסך המחשב.

לאורך כל הסמינר שמעו התלמידים סדנא בנושא חומרים ממכרים, נזקי העישון ומניעת התמכרות. התלמידים חרף הריחוק, גילו התעניינות גדולה, שאלו שאלות וקיבלו תוכן מעניין מפי בריג'ט דוקהן רכזת מניעה והסברה בחינוך הפורמלי במהות אשדוד. שהעבירה להם סדנא "על פיתויים בגיל ההתבגרות".

ומחני כהן, מדריכת מניעת התמכרויות בשפ"י בחמ"ד, שהעבירה את סנדאות בנושא בזום וגם הכינה את היועצים לסדנאות בכיתות.

בסוף היום התלמידים יצרו תוצרים והציגו לשאר התלמידים בזום.

היה יפה ומרגש לראות את ששל מסכי הזום הקטנים מכל בתי הספר.

בריגיט וחני ביקשו להודות בסיום למנכ"לית מהות אשדוד הגברת סימונה מורלי, ולמנהלי בתי הספר שהשתתפו למנהלת בית ספר אריאל יפה חזות ולקרן רוט מנהלת היחידה למניעת עישון אלכוהול וסמים של שפ'י במשרד החינוך ולגברת מיכל בן זאב יועצת בכירה בממלכתי דתי.

שבחרו לקחת חלק ולברך על יוזמה הברוכה

ולייועצות /ים שנרתמו והובילו בצורה מקצועית את התלמידים

קצת על התוכנית

מתוך נתוני החמ"ד 2014 עולה כי 7% מתלמידי כיתות ו' התנסו בעישון סיגריות וככל שעולים עם הגיל אחוז המעשנים גדל. 3% מתלמידי כיתות ו' מעשנים באופן קבוע. נתון דומה לנתון בכיתות ח', נתון המעודד פעילויות מניעה כבר בשלב מוקדם, ביה"ס היסודי. ניכר מנתונים אלו כי סוגיית העישון קיימת נוכחת ומעסיקה את המתבגרים, אם בדרך ישירה או עקיפה, דרך הסביבה.

הסיבות להתחלת עישון בקרב מתבגרים שונות: עבור מתבגרים נתפס העישון כסמל סטטוס לבגרות, לעצמאות ולהשתייכות לקבוצת השווים. חלק מעשנים בגלל סקרנות וחלק מתחקים אחר מודלים מעשנים בסביבתם הקרובה.

כמו כן, לפרסומות יש חלק נכבד בהעלאת שיעור המעשנים בקרב בני נוער. פרסומות אלו קושרות את נורמות העישון להצלחה, למקובלות חברתית ולאלמנטים חיוביים נוספים.

עישון סיגריות הוא דפוס התנהגות מסוכן לבריאות ועלול להוביל לדפוסי התנהגות מסוכנים נוספים כגון: צריכת אלכוהול ושימוש בחומרים ממכרים.

מטרת התכנית "לפזר מסך עשן" בין היתר להוריד את מסך העשן קודם בקרב הצוותים. לתת להם כלים לעסוק במניעה ראשונית, לחזק את הקול הבריא השולל התנהגות זו ומעודד אורח חיים בריא ובכך לשוחח עם תלמידים על אתגרי ההתבגרות שנמצאים סביבם ומעסיקים אותם, גם אם טרם התנסו בכך.

התכנית למניעת עישון כוללת הסברה, מתן מידע, בירור עמדות, ערכים וצרכים ומתן כלים להתמודדות במצבי לחץ שונים.

Comments are closed.