שאלות ותשובות נפוצות

שאלות ותשובות: חוק, סמים ואלכוהול

 

drags

מהי הכמות שנחשבת צריכה עצמית?

כמות של עד 15 גרם בסם מסוג קנאביס לסוגיו (חשיש, גראס וכו'). עד 3 יח' של LSD. קוקאין והרואין הוגבלו לכמות של 0.3 גרם.

 

מהו העונש שנקבע להחזקת סם לצריכה עצמית?

3 שנות מאסר בפועל. ומי שנתפס מדיח קטין לשימוש בסמים, המחוקק קבע עונש של 25 שנות מאסר.

 

מהי הכמות שממנה ואילך נחשבת כסחר?

אפילו גרם אחד יותר ממה שהמחוקק קבע ל'צריכה עצמית'.

 

מהו העונש שנקבע להחזקת סם שלא לשימוש עצמי?

עונש מקסימלי של 20 שנות מאסר.

 

מה העונש על אדם שסיפק לקטין אלכוהול?

מאסר של 6 חודשים. (בהנחה שמדובר במקום ציבורי, וללא השגחה של אחד ההורים/אפוטרופוס).

 

באילו שעות אסור לשתות אלכוהול במקומות ציבוריים?

בין השעות 21:00-06:00. אם המשקה נמצא בכלי קיבול פתוח והשוטר מניח כי שתיית המשקה עלולה להוביל להפרת הסדר הציבורי, יש לו את הרשות לשפוך את המשקה. אין הבדל בין קטינים לבגירים במקרה זה.

 

מתי נהיגה בשכרות נחשבת עבירה?

ההגדרה בפקודת התעבורה היא: מי שנמצא נוהג, כאשר בתוצאת בדיקת נשיפה כמות ריכוז אלכוהול בכמות עול על 240 מק"ג בליטר אחד של אוויר נשוף, נחשב לשיכור. כך גם אם ימצא בדמו של אדם מעל 50 מ"ג אלכוהול ב 100 מ"ל דם. בשל שולי סטיית המכשיר, כפי שנקבע בפסק דין עוזרי בבית המשפט המחוזי, מוגש אישום רק כשהכמות עולה על 290 מק"ג.

 

נהיגה בשכרות ונהיגה תחת השפעת אלכוהול – מה ההבדל?

בעונש. העונש על נהיגה בשכרות הוא פסילה של רשיון הנהיגה למשך שנתיים, פסילה על תנאי, קנס ומאסר על תנאי. ואילו, העונש על נהיגה תחת השפעת אלכוהול הוא פסילה של 3-11 ח' בלבד.

 

האם אני חייב לעבור בדיקת שתן בבסיס?

מותר לכם לסרב, ומבלי לפרט מדוע אתם מסרבים. עם זאת, סירוב עלול לעורר חשד נגדכם. במידה שיש חשד ספציפי כי חייל משתמש בסמים, מוסמך קצין שיפוט בכיר המשרת במשטרה הצבאית, להורות לאותו חייל למסור דגימת שתן בצו. במקרה כזה, החייל חייב למסור דגימת שתן ואם לא יעשה כן – הדבר ייחשב לעבירה. חומרת הענישה במקרים של סירוב למסור דגימת שתן לאחר שניתן צו, זהה לעונש על שימוש חד פעמי במריחואנה – ועלול לכלול מאסר, הורדת לדרגת טוראי, שלילת רשיון ועוד. עם זאת, הוא לא גורר אחריו רישום פלילי באזרחות.

 

מה כוללת הענישה בצה"ל?

במידה והורשעתם בעבירה של שימוש במריחואנה, הענישה תכלול במרבית המקרים מאסר בפועל, מאסר על תנאי, הורדה לדרגת טוראי, ושלילת רשיון נהיגה. הסיווג הבטחוני שלכם עלול להיפגע, וברוב המקרים – תשוחררו מהצבא לאחר דיון ב"ועדת סמים". השחרור, עם זאת, אינו צעד אוטומטי וכל מקרה נבחן לגופו בוועדה.

 

האם יכולים לבטל לי את רשיון הנהיגה הצבאי?

מרבית הסיכויים שכן. מיד עם התעוררות חשד לעבירות סמים, היחידה מחויבת לאסור על החייל לנהוג ברכב צבאי. אם הוא מורשע בעקבות החשדות, רוב הסיכויים הם שרשיונו הצבאי יבוטל.

 

הורשעתי על עבירת סמים בבית דין צבאי. האם הרישום הפלילי יישאר לי גם באזרחות?

בהחלט. רישום פלילי של חייל שהורשע בעבירות שדינן מאסר עד חודשיים, יימחק בתוך חמש שנים מיום שחרורו. חיילים שהורשעו יותר מפעם אחת יידרשו להגיש בקשה לפרקליטות הצבאית לקבלת הרישום המופחת.